Kraków z przewodnikiem

Zwiedzanie Akademii w Krakowie z przewodnikiem

Akademia Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, szczyci się bardzo długa tradycją. W dzielnicy uniwersyteckiej zawsze tętniło życie studenckie, tutaj w kolegiach uczono się i w bursach mieszkano. W czasie naszego spaceru zobaczymy najstarsze budynki Uniwersytetu, które budowane były od średniowiecza po XIX wieku i opowiemy o wielkich osobach, które tu studiowały.

Przykładowe tematy zwiedzania:

  • Jak zostawało się żakiem i czego się uczono? (dla dzieci i młodzieży)
  • Rola Uniwersytetu Jagiellońskiego w dziejach Polski

Proponowane wstępy:

  • Muzeum UJ w Collegium Maius
  • Kościół św. Anny

Zwiedzanie Collegium Maius w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie Collegium Novum w Krakowie z przewodnikiemGrający zegar w Collegium Maius w Krakowie z przewodnikiemSonderaktion Krakau z przewodnikiem po KrakowieZwiedzanie Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie kościoła św. Anny w Krakowie z przewodnikiemPomnik Mikołaja Kopernika w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z przewodnikiem

Akademia Kraków przewodnik zwiedzanie

Collegium Maius

Collegium Maius to najstarzy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Domy przy ulicy Jagiellońskiej zakupił król Władysław Jagiełło za pieniądze z testamentu swej żony, Jadwigi. W Collegium Maius mieściła się siedziba rektora, Biblioteka Jagiellońska, a dziś w przepięknych wnętrzach pokazujemy zbiory Muzeum UJ. Codziennie w określonych godzinach na dziedzińcu słynny zegar gra melodię średniowiecznego hymnu żaków "Gaudeamus Igitur" i zobaczyć możemy pochód osób związanych z uniwersytetem.

Zwiedzanie Collegium Maius

Biblioteka Jagiellońska

Stojąca przy Alejach Trzech Wieszczów Biblioteka Jagiellońska jest jedną z najstarszych bibliotek w kraju. Do dzisiaj zachowały się kodeksy, używane w XIV wieku. Tu znajdują się m.in.: rękopis Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium", rękopis "Bogurodzicy", czy słynne dzieło Jana Długosza opisujące chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem - "Banderia Pruthenorum".

Zwiedzanie Biblioteki Jagiellońskiej

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Jagielloński to najstarsza uczelnia w kraju i druga po Pradze czeskiej w Europie środkowej. Została założona jako Akademia Krakowska przez króla Kazimierza Wielkiego w roku 1364. Szybko rozwinęła się w prężny ośrodek naukowy kształcący studentów prawa, astronomii i medycyny. Dzisiaj na Uniwersytecie studiuje blisko 40 tysięcy studentów, UJ to druga największa uczelnia w kraju.

Zwiedzanie Uniwersytetu Jagiellońskiego