Kraków z przewodnikiem

Zwiedzanie Drogi Królewskiej w Krakowie z przewodnikiem

Droga Królewska w Krakowie to słynny trakt, którym podążali zarówno królowie, jak i inni goście przybywający do dawnej stolicy Polski. Uroczysty wjazd do miasta wiódł przez Bramę i ulicę Floriańską do Rynku, dalej ulicami Grodzką i Kanoniczą na Wawel. Hołdy i tryumfy odbierali królowie i wielcy wodzowie. Tędy szły orszaki koronacyjne i pogrzebowe władców Polski.

Przykładowe tematy zwiedzania:

  • Jak król zmierzał na Wawel? (dla dzieci i młodzieży)
  • Domy słynnych ludzi przy Drodze Królewskiej

Proponowane wstępy:

  • Dom Jana Matejki
  • Jama Michalika
  • Panteon Wielkich Polaków
  • Muzeum biskupa Ciołka

Zwiedzanie Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie ulicy Floriańskiej w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie kościoła Dominikanów w Krakowie z przewodnikiemOkno Papieskie na Franciszkańskiej 3 w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie kościoła Franciszkanów w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie kościoła św. Andrzeja w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie ulicy Grodzkiej w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie ulicy Kanoniczej w Krakowie z przewodnikiem

Droga Królewska Kraków przewodnik zwiedzanie

Kościół św. Piotra i Pawła

Idąc Drogą Królewską w kierunku Wzgórza Wawelskiego mijamy imponujący kościół, przed którym na cokołach stoi 12 apostołów. To kościół św. Piotra i Pawła, pierwsza budowla barokowa w Królestwie Polskim. Należy do zakonu jezuitów, z którego pochodził wybitny kaznodzieja - Piotr Skarga. To jego pomnik stoi na placu nieopodal, a sam Skarga pochowany jest w krypcie Panteonu Narodowego pod kościołem.

Zwiedzanie kościoła św. Piotra i Pawła

Kościół św. Andrzeja

Kościół św. Andrzeja zbudowany został około roku 1080 w stylu romańskim. Początkowo służył jako kościół pielgrzymkowy oraz budowla obronna. Gdy w 1241 Tatarzy zdobyli miasto, mieszkańcy Krakowa, którzy uciekali na dźwięk hejnału, mogli się w nim ukryć. Kościół jest związany od 1320 z klaryskami mającymi niedaleko klasztor. Z tego czasu pochodzi gotyckie oratorium używane dziś jako zakrystia.

Zwiedzanie kościoła św. Andrzeja

Kościół Franciszkanów

Wyjątkowe witraże Wyspiańskiego - piękne dzieło sztuki młodopolskiej - w krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu mają już 100 lat. Najbardziej znanym w bazylice witrażem jest "Bóg Ojciec - Stań się!" zdobiący okno nad chórem. A sam kościół kryje jeszcze wile innych tajemnic. A naprzeciw kościoła, przy ulicy Franciszkańskiej 3, znajduje się pałac arcybiskupi i słynne "Okno Papieskie".

Zwiedzanie kościoła Franciszkanów