Kraków z przewodnikiem

×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but glowywawelskie is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Głowy wawelskie

Pewnego razu Zygmunt August rozsądzał w sali Poselskiej spory swoich poddanych. Po wielu godzinach wysłuchiwania skarg mieszczan był tak zmęczony, że marzył, aby jak najszybciej rozstrzygnąć ostatnie ze spraw. Wysłuchał jednej ze stron i od razu wydał wyrok. Pokrzywdzony człowiek nie był zadowolony z niesłusznym wyrokiem, a nikt ze zebranych nie smiał go podważyć.

Nagle nad zgromadzonymi jedna z wyrzeźbionych pod sufitem głów się poruszyła. Otworzyła usta i w sali rozległ się głos: "Wyrok Twój królu nie jest sprawiedliwy!" Król zmarszczył brwi i rozkazał, aby strony sporu jeszcze raz przedstawiły mu swoje argumenty. Po wysłuchaniu obu osób wyrok został zmieniony, a król polecił swoim rzeźbiarzom, by zasłonić usta drewnianej głowie. Król jednak dbał, aby wysłuchać obu stron przed wydaniem wyroku i zawsze starał się rozstrzygać spory sprawiedliwie.

{gallery}glowywawelskie{/gallery}

Głowy Wawelskie Kraków przewodnik zwiedzanie