Zwiedzanie chrześcijańskiego Kazimierza w Krakowie z przewodnikiem
Kazimierz zwykle kojarzymy z ludnością żydowską, ale przez wieki mieszkali tu wspólnie Żydzi i chrześcijanie. Miasto powstało wokół fundacji Kazimierza Wielkiego: kościoła Bożego Ciała i kościoła św. Katarzyny. Jednak jego pierwszym kościołem jest legendarna Skałka.
Przykładowe tematy zwiedzania:
- Dlaczego królowie przed koronacją przychodzili na Skałkę? (dla dzieci i młodzieży)
- Chrześcijanie i Żydzi, czyli o stosunkach polsko-żydowskich
Proponowane wstępy:
- Muzeum Etnograficzne w dawnym ratuszu kazimierskim
- Krypta Wielkich Polaków na Skałce
Kościoły Kazimierz Kraków przewodnik zwiedzanie
Plac Wolnica
Kazimierz był bogatym miastem ze względu na ulgi podatkowe. Na Wolnicy sprzedawano na targu mięso bez ceł, tu ulokowane były budynki użyteczności publicznej: kramy, waga czy postrzygalnia. Obok radzili rajcy miejscy w ratuszu, a kilka domów dalej mieszkała podobno Esterka. Obok placu, w narożniku ulic Bożego Ciała oraz św. Wawrzyńca stoi kościół Bożego Ciała.
Kościół na Skałce
Kościół pw. św. Michała Archanioła stanął nieopodal Wawelu na wzgórzu nazywanym Skałką. Wedle legendy w kościele miał ponieść śmierć biskup krakowski Stanisław i szybko jego grób otoczono kultem. W następnych latach przybyli tu paulini, sprowadzeni przez Jana Długosza. Wielki kronikarz został pochowany w krypcie pod kościołem, gdzie stworzono następnie Panteon Wielkich Polaków.
Ratusz miasta Kazimierza
Początki ratusza na Kazimierzu sięgają XV w., jednak z biegiem czasu był on wielokrotnie przebudowywany. Pierwotną siedzibą władz miejskich był drewniany budynek, który stał na rynku obok jatek, kramów i straganów. W roku 1414 przystąpiono do budowy murowanego gmachu ratusza. Na wschodniej stronie ratusza zobaczymy tablicę pamiątkową związaną z przyjęciem Żydów w Polsce. Dziś znajduje się tu siedziba Muzeum Etnograficznego.
Kościół Bożego Ciała
Pierwszy, drewniany kościół ufundował około 1340 roku Kazimierz Wielki. Wedle jego zamierzeń, miał być on głównym kościołem dla miasta Kazimierza. Władysław Jagiełło sprowadził następnie kanoników regularnych i dla nich zbudowano przy kościele klasztor. W kościele pochowany jest św. Stanisław Kazimierczyk. W środku zobaczymy ambonę w kształcie łodzi i obrazy Tomasza Dolabelli.