Zwiedzanie muzeów w Krakowie z przewodnikiem
Muzea w Krakowie są jednymi z najwiekszych i najpiekniejszych w Polsce, ich zbiory obejmują dzieła sztuki od romanizmu do czasów współczesnych. Wspaniałe kolekcje malarstwa, rzeźby, przedstawi nam Muzeum Narodowe. W podróż w czasie po dziejach miasta zabierze nas Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w podziemiach Rynku zobaczymy, jak ludzie żyli przed wiekami, a w Fabryce Schindlera czy też na Ulicy Pomorskiej przeniesiemy się w czas ostatniej wojny.
Przykładowe tematy zwiedzania:
- Sztuka XIX-wieczna od romantyzmu po Młodą Polskę
- Jan Matejko ni jego obrazy (dla dzieci i młodzieży)
Proponowane wstępy:
- Dom mieszczański - Kamienica Hipolitów
- Galeria Malarstwa Polskiego w Sukiennicach
{gallery}muzea w krakowie{/gallery}
Muzea Kraków przewodnik zwiedzanie
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Od początku istnienia Muzeum dba o kultywowanie lokalnych tradycji Krakowa, takich jak Lajkonik, bractwo kurkowe czy szopki krakowskie. Zajmuje się dziejami Krakowa od czasów najdawniejszych, aż po współczesność, jak i przedstawia osoby silnie związane z miastem. Bogate zbiory zobaczyć możemy w specjalistycznych oddziałach, po których oprowadzą Państwa nasi przewodnicy:
Szopki Bożonarodzeniowe
Budowanie przenośnych szopek ze Świętą Rodziną w formie budynków przypominających architekturę starego Krakowa, jest tradycją miejską mającą swój konkurs. Corocznie, w pierwszy czwartek grudnia przed południem, wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się szopkarze, aby pokazać swoje najnowsze prace. Wraz z dźwiękami hejnału szopkarze barwnym korowodem przenoszą swoje prace do Pałacu Krzysztofory, gdzie obraduje Jury Konkursu.
Fabryka Schindlera
W czasie II wojny, gdy Niemcy założyli getto dla Żydów w Krakowie, działała fabryka, której właścicielem był Oskar Schindler. Uratował on 1100 osób, którzy pracowali w jego fabryce, jak i byli znajomymi Żydów z "Listy Schindlera". Po sukcesie filmu Stevena Schindlera otworzono oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w dawnej fabryce, gdzie opowiadamy o życiu Żydów, Polaków i Niemców w okupowanym Krakowie.
Kamienica Hipolitów
W Kamienicy Hipolitów, stojącej przy placu Mariackim w Krakowie, przeniesiemy się do domu mieszczańskiego z XIX wieku i zobaczymy prawdziwe wnętrza i rzeczy użytkowe z czasów austro-węgierskich. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy zbiór mebli, zegarów i obrazów. Zapraszamy do wędrówki w czasie, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Krakowa przed stu dwadzieścia laty!
Ulica Pomorska
Dawna siedziba Gestapo przy ulicy Pomorskiej budziła postrach wśród mieszkańców Krakowa w czasie II wojny światowej. W piwnicach budynku w nieludzkich warunkach trzymano więźniów, których w kolejne dni brutalnie przesłuchiwano. Dziś w oddziale Muzeum Historycznego można obejrzeć wystawę dotyczącą życia w okupowanym Krakowie jak i historii terroru w miejscu, jakim był budynek przy ulicy Pomorskiej.
Pałac Biskupa Ciołka
W historycznych pomieszczeniach pałacu biskupa Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej prezentowana jest wystawa "Sztuka polska XII-XVIII w." Najważniejsza część wystawy obejmuje gotyckie malarstwo i rzeźbę od XIV do XVI w. Warto zobaczyć "Chrystusa na osiołku z kościoła w Szydłowcu" czy też Madonnę z Krużlowej. Część ekspozycji poświęcona jest Witowi Stwoszowi, jego dziełom oraz dziełom z kręgu artysty.
Celestat
Celestat jest siedzibą Bractwa Kurkowego, które broniło murów miejskich i szkoliło obrońców Krakowa. W budynku znajdującym się w Parku Strzeleckim zwiedzić możemy znaną w Europie wystawę "Z dziejów krakowskiego Bractwa Kurkowego". Tutaj przechowywany jest Srebrny Kur z XVI w., głównego trofeum Mistrza Strzelców Kurkowych, który corocznie od dawnych czasów jest wybierany w naszym mieście.
Muzeum Lotnictwa Polskiego
W Krakowie mamy również muzeum, które znalazło się na ósmym miejscu listy najlepszych muzeów lotnictwa na świecie telewizji CNN. Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowane na terenach dawnego lotniska w dzisiejszej Nowej Hucie, gromadzi eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Możemy tu zobaczyć ponad 200 statków powietrznych - samolotów, szybowców, śmigłowców i rakiet.
Dom Zwierzyniecki
W dawnych wiekach na Wzgórzu św. Bronisławy zbudowano pierwszy kościół na terenie dzisiejszego Zwierzyńca. Potem przybyły tu siostry norbertanki, a w czasach nam bliższych zbudowano Kopiec Kościuszki. W Domu Zwierzynieckim poznamy tradycje dawnego Zwierzyńca jak i nowego Salwatora. Bliżej przyjrzymy się lajkonikowi jak i kościołowi Najświętszego Salwatora.
Muzeum Kultury Japońskiej Manggha
W 1920 roku krytyk, pisarz i kolekcjoner Feliks Jasieński przekazał krakowskiemu Muzeum Narodowemu swoje zbiory przedmiotów związanych z Japonią. Wystawę tę zobaczył Andrzej Wajda, który zafascynował się tą sztuką. Gdy odebrał nagrodę filmową Kioto, postanowił całą sumę przeznaczyć na wybudowanie w Krakowie budynku, w którym można by umieścić zbiory Feliksa Jasieńskiego.