Kraków z przewodnikiem

×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but muzea w krakowie is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Zwiedzanie muzeów w Krakowie z przewodnikiem

Muzea w Krakowie są jednymi z najwiekszych i najpiekniejszych w Polsce, ich zbiory obejmują dzieła sztuki od romanizmu do czasów współczesnych. Wspaniałe kolekcje malarstwa, rzeźby, przedstawi nam Muzeum Narodowe. W podróż w czasie po dziejach miasta zabierze nas Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w podziemiach Rynku zobaczymy, jak ludzie żyli przed wiekami, a w Fabryce Schindlera czy też na Ulicy Pomorskiej przeniesiemy się w czas ostatniej wojny.

Przykładowe tematy zwiedzania:

  • Sztuka XIX-wieczna od romantyzmu po Młodą Polskę
  • Jan Matejko ni jego obrazy (dla dzieci i młodzieży)

Proponowane wstępy:

  • Dom mieszczański - Kamienica Hipolitów
  • Galeria Malarstwa Polskiego w Sukiennicach

{gallery}muzea w krakowie{/gallery}

Muzea Kraków przewodnik zwiedzanie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Od początku istnienia Muzeum dba o kultywowanie lokalnych tradycji Krakowa, takich jak Lajkonik, bractwo kurkowe czy szopki krakowskie. Zajmuje się dziejami Krakowa od czasów najdawniejszych, aż po współczesność, jak i przedstawia osoby silnie związane z miastem. Bogate zbiory zobaczyć możemy w specjalistycznych oddziałach, po których oprowadzą Państwa nasi przewodnicy:

Zwiedzanie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Szopki Bożonarodzeniowe

Budowanie przenośnych szopek ze Świętą Rodziną w formie budynków przypominających architekturę starego Krakowa, jest tradycją miejską mającą swój konkurs. Corocznie, w pierwszy czwartek grudnia przed południem, wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się szopkarze, aby pokazać swoje najnowsze prace. Wraz z dźwiękami hejnału szopkarze barwnym korowodem przenoszą swoje prace do Pałacu Krzysztofory, gdzie obraduje Jury Konkursu.

Zwiedzanie szopek bożonarodzeniowych

Fabryka Schindlera

W czasie II wojny, gdy Niemcy założyli getto dla Żydów w Krakowie, działała fabryka, której właścicielem był Oskar Schindler. Uratował on 1100 osób, którzy pracowali w jego fabryce, jak i byli znajomymi Żydów z "Listy Schindlera". Po sukcesie filmu Stevena Schindlera otworzono oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w dawnej fabryce, gdzie opowiadamy o życiu Żydów, Polaków i Niemców w okupowanym Krakowie.

Zwiedzanie Fabryki Schindlera

Kamienica Hipolitów

W Kamienicy Hipolitów, stojącej przy placu Mariackim w Krakowie, przeniesiemy się do domu mieszczańskiego z XIX wieku i zobaczymy prawdziwe wnętrza i rzeczy użytkowe z czasów austro-węgierskich. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy zbiór mebli, zegarów i obrazów. Zapraszamy do wędrówki w czasie, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Krakowa przed stu dwadzieścia laty!

Zwiedzanie Kamienicy Hipolitów

Ulica Pomorska

Dawna siedziba Gestapo przy ulicy Pomorskiej budziła postrach wśród mieszkańców Krakowa w czasie II wojny światowej. W piwnicach budynku w nieludzkich warunkach trzymano więźniów, których w kolejne dni brutalnie przesłuchiwano. Dziś w oddziale Muzeum Historycznego można obejrzeć wystawę dotyczącą życia w okupowanym Krakowie jak i historii terroru w miejscu, jakim był budynek przy ulicy Pomorskiej.

Zwiedzanie Ulicy Pomorskiej

Pałac Biskupa Ciołka

W historycznych pomieszczeniach pałacu biskupa Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej prezentowana jest wystawa "Sztuka polska XII-XVIII w." Najważniejsza część wystawy obejmuje gotyckie malarstwo i rzeźbę od XIV do XVI w. Warto zobaczyć "Chrystusa na osiołku z kościoła w Szydłowcu" czy też Madonnę z Krużlowej. Część ekspozycji poświęcona jest Witowi Stwoszowi, jego dziełom oraz dziełom z kręgu artysty.

Zwiedzanie Pałacu Biskupa Ciołka

Celestat

Celestat jest siedzibą Bractwa Kurkowego, które broniło murów miejskich i szkoliło obrońców Krakowa. W budynku znajdującym się w Parku Strzeleckim zwiedzić możemy znaną w Europie wystawę "Z dziejów krakowskiego Bractwa Kurkowego". Tutaj przechowywany jest Srebrny Kur z XVI w., głównego trofeum Mistrza Strzelców Kurkowych, który corocznie od dawnych czasów jest wybierany w naszym mieście.

Zwiedzanie Celestatu

Muzeum Lotnictwa Polskiego

W Krakowie mamy również muzeum, które znalazło się na ósmym miejscu listy najlepszych muzeów lotnictwa na świecie telewizji CNN. Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowane na terenach dawnego lotniska w dzisiejszej Nowej Hucie, gromadzi eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Możemy tu zobaczyć ponad 200 statków powietrznych - samolotów, szybowców, śmigłowców i rakiet.

Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Kultury Japońskiej Manggha

W 1920 roku krytyk, pisarz i kolekcjoner Feliks Jasieński przekazał krakowskiemu Muzeum Narodowemu swoje zbiory przedmiotów związanych z Japonią. Wystawę tę zobaczył Andrzej Wajda, który zafascynował się tą sztuką. Gdy odebrał nagrodę filmową Kioto, postanowił całą sumę przeznaczyć na wybudowanie w Krakowie budynku, w którym można by umieścić zbiory Feliksa Jasieńskiego.

Zwiedzanie Muzeum Kultury Japońskiej Manggha