Kraków z przewodnikiem

Zwiedzanie Rynku w Krakowie z przewodnikiem

Rynek Główny to serce Krakowa z charakterystycznym budynkiem Sukiennic w środku, Wieżą Ratuszową i kamienicami na jego czterech pierzejach. Na Rynku stoi słynny Adaś, a obok niego kwiaty sprzedają kwiaciarki. Najstarszym kościołem na Rynku jest św. Wojciech. W podziemiach możemy zobaczyć historię Rynku w dawnych wiekach, na jego płycie miały zaś miejsce hołd pruski i przysięga Kościuszki.

Przykładowe tematy zwiedzania:

  • Prawo magdeburskie i jego adaptacja na przykładzie Krakowa
  • Jak tworzono nowe miasta w średniowieczu? (dla dzieci i młodzieży)

Proponowane wstępy:

  • Podziemia Rynku
  • Galeria Malarstwa Polskiego w Sukiennicach

Zwiedzanie Rynku Głównego z przewodnikiem po Krakowie Zwiedzanie Sukiennic w Krakowie z przewodnikiem Zwiedzanie pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie z przewodnikiem Zwiedzanie kościoła św. Wojciecha w Krakowie z przewodnikiem Zwiedzanie Wieży Ratuszowej w Krakowie z przewodnikiem Krakowskie gołębie Zwiedzanie Podziemi Rynku w Krakowie z przewodnikiem

Rynek Kraków przewodnik zwiedzanie

Kościół św. Wojciecha

Stojący na Rynku kościół św. Wojciecha to jeden z najstarszych kościołów Krakowa, ma ponad 1000 lat, powstał przed lokacją miasta. Po 1257 roku naprzeciw niego wytoczono ulicę Grodzką do Wawelu. Bryła kościoła jest romańska, choć w środku zobaczymy wystrój barokowy. To tu, wedle legend, kazania głosił św. Wojciech. Kościół odwiedzał również Jan Kapistran, dzięki któremu powstali bernardyni.

Zwiedzanie kościoła św. Wojciecha

Sukiennice

Sukiennice to średniowieczny pierwszy dom handlowy, do którego przybywali kupcy z całej Europy. Stoją w środku Rynku krakowskiego, wielokrotnie przebudowywane, piękne do dziś w stylu renesansowym. W środku kupimy pamiątki, na piętrze zobaczymy galerię malarstwa polskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego, a w podziemiach czekają na nas tajemnice Rynku.

Zwiedzanie Sukiennic

Wieża Ratuszowa

Gdy miasto Kraków zostało lokowane i gdy wytyczono Rynek, nie mogło na głównym placu zabraknąć siedziby burmistrza i miejsca obrad radców miejskich. Ratusz spełniał swe funkcje przez blisko 500 lat. Na skutek zniszczeń został on rozebrany w pierwszej połowie XIX wieku, ale na szczęście pozostała wieża o wysokości 70 metrów z 55 centymetrowym odchyleniem od pionu.

Zwiedzanie Wieży Ratuszowej

Pomnik Adama Mickiewicza

Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku, przez krakowian nazywany "Adasiem", to charakterystyczny punkt miasta, gdzie spotykają się mieszkańcy miasta i turyści - stoi między Sukiennicami i kościołem Mariackim. Na pomniku siedzą nie tylko dzieci, ale też gołębie, które w setkach widzimy na Rynku. Niedaleko handlują też kwiaciarki troszczące się o świeże kwiaty dla Wieszcza, który pochowany jest na Wawelu.

Zwiedzanie pomnik Adama Mickiewicza