Zwiedzanie Rynku w Krakowie z przewodnikiem
Rynek Główny to serce Krakowa z charakterystycznym budynkiem Sukiennic w środku, Wieżą Ratuszową i kamienicami na jego czterech pierzejach. Na Rynku stoi słynny Adaś, a obok niego kwiaty sprzedają kwiaciarki. Najstarszym kościołem na Rynku jest św. Wojciech. W podziemiach możemy zobaczyć historię Rynku w dawnych wiekach, na jego płycie miały zaś miejsce hołd pruski i przysięga Kościuszki.
Przykładowe tematy zwiedzania:
- Prawo magdeburskie i jego adaptacja na przykładzie Krakowa
- Jak tworzono nowe miasta w średniowieczu? (dla dzieci i młodzieży)
Proponowane wstępy:
- Podziemia Rynku
- Galeria Malarstwa Polskiego w Sukiennicach
Rynek Kraków przewodnik zwiedzanie
Podziemia Rynku
Podziemia Rynku krakowskiego skrywają wiele tajemnic, które zostały odsłonięte przez archeologów. O tym jak żyli mieszkańcy przed wiekami, czym była lokacja miasta, jak wyglądały domy i ulice, opowiemy Państwu w tym szczególnym muzeum. Do zwiedzania dawnego Krakowa, który został odtworzony pod płytą Rynku, zapraszamy wraz z naszymi przewodnikami!
Kościół św. Wojciecha
Stojący na Rynku kościół św. Wojciecha to jeden z najstarszych kościołów Krakowa, ma ponad 1000 lat, powstał przed lokacją miasta. Po 1257 roku naprzeciw niego wytoczono ulicę Grodzką do Wawelu. Bryła kościoła jest romańska, choć w środku zobaczymy wystrój barokowy. To tu, wedle legend, kazania głosił św. Wojciech. Kościół odwiedzał również Jan Kapistran, dzięki któremu powstali bernardyni.
Sukiennice
Sukiennice to średniowieczny pierwszy dom handlowy, do którego przybywali kupcy z całej Europy. Stoją w środku Rynku krakowskiego, wielokrotnie przebudowywane, piękne do dziś w stylu renesansowym. W środku kupimy pamiątki, na piętrze zobaczymy galerię malarstwa polskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego, a w podziemiach czekają na nas tajemnice Rynku.
Wieża Ratuszowa
Gdy miasto Kraków zostało lokowane i gdy wytyczono Rynek, nie mogło na głównym placu zabraknąć siedziby burmistrza i miejsca obrad radców miejskich. Ratusz spełniał swe funkcje przez blisko 500 lat. Na skutek zniszczeń został on rozebrany w pierwszej połowie XIX wieku, ale na szczęście pozostała wieża o wysokości 70 metrów z 55 centymetrowym odchyleniem od pionu.
Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku, przez krakowian nazywany "Adasiem", to charakterystyczny punkt miasta, gdzie spotykają się mieszkańcy miasta i turyści - stoi między Sukiennicami i kościołem Mariackim. Na pomniku siedzą nie tylko dzieci, ale też gołębie, które w setkach widzimy na Rynku. Niedaleko handlują też kwiaciarki troszczące się o świeże kwiaty dla Wieszcza, który pochowany jest na Wawelu.