Kraków z przewodnikiem

Trasy zwiedzania w Krakowie z przewodnikiem

Trasy dla zaawansowanych to propozycja dla Państwa, którzy już byliście w Krakowie, znacie miasto, ale chcielibyście zobaczyć i dowiedzieć się czegoś więcej. Na szczęście w Krakowie nie można się nudzić i każdy znajdzie tutaj dla siebie coś ciekawego! Poniżej znajdziecie niektóre propozycje naszych tras tematycznych. Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje, powiedzcie nam Państwo, czym się interesujecie, a ułożymy plan naszej wycieczki.

Trasy Kraków przewodnik zwiedzanie

Kraków dawną stolicą Polski

Gdy Kraków był stolicą Polski, to kraj nasz przeżywał czas rozwoju. W mieście buduje się wspaniałe, gotyckie budowle, które jednak ustępują nowym stylom. W czasach renesansu przebudowany został Zamek Królewski na Wawelu. Na Rynku składa hołd Albrecht Hohenzollern. W Akademii Krakowskiej studiuje Mikołaj Kopernik. Ulicami miasta przechadzają święci. To złoty czas kultury polskiej, którego kulminacją będzie wiek Jagiellonów.

Przykładowe trasy zwiedzania:

 • Jak wyglądała koronacja królewska i jak witano gości w Krakowie.
 • Na północ od Alp, czyli perły kultury renesansu.
 • Wielcy mieszkańcy Krakowa w czasach jagiellońskich.

Proponowane wstępy:

Kraków dawną stolicą Polski

Zakony i kościoły krakowskie

Gdy Kraków stał się miastem chrześcijańskim, zaczęto budować w mieście pierwsze świątynie. Od średniowiecza po ulicach Krakowa chadzają mnisi, którzy przybywają do nas z całej Europy. Ich klasztory i kościoły wtopiły się w pejzaż miasta. Przyjeżdżający do Krakowa w XVII w. goście nazwali nasze miasto "małym Rzymem". Zapraszamy szlakiem kościołów i klasztorów krakowskich!

Przykładowe trasy zwiedzania:

 • Wycieczka całodniowa poprzez "mroki" (?) średniowiecza - opactwo benedyktynów w Tyńcu i klasztor cystersów w Mogile
 • Franciszkanie i dominikanie - historia dwóch zakonów żebraczych
 • Paulini, Augustianie i kanonicy regularni, czyli o zakonach chrześcijańskiego Kazimierza

Proponowane wstępy:

Zakony i kościoły krakowskie

Kraków średniowieczny

Zwiedzanie dawnego Krakowa rozpocząć możemy od Wzgórza Wawelskiego. To tu powstała pierwsza katedra i zamek królewski. Pod Wawelem wyrosła osada Okół, a w niej zakony franciszkanów i dominikanów. Nowe miasto powstało po lokacji w 1257 r., centrum Krakowa stał się wtedy Rynek. Najważniejszym kościołem miasta był kościół Mariacki. Na Rynku stanęły Sukiennice oraz Ratusz. Całe miasto otoczone zostało murami obronnymi, wraz z Bramą Floriańską. W 1364 r. król Kazimierz Wielki ufundował Akademię Krakowską.

Przykładowe trasy zwiedzania:

 • Wzdłuż Drogi Królewskiej
 • Szlakiem najdawniejszych świątyń Krakowa
 • Śladami zakonów krakowskich
 • Życie codzienne średniowiecznego Krakowa

Proponowane wstępy:

Kraków średniowieczny

Kraków w XX w.

Pierwsza wojna światowa przyniosła dwadzieścia lat pokoju. W Krakowie zapanował modernizm, tworzą Szyszko-Bohusz i Mehoffer. Powstają budynki Biblioteki Jagiellońskiej, Akademii Górniczej i Muzeum Narodowego. Miasto wychodzi poza linie Alei Wieszczów. Ten czas zostaje przerwany przez rok 1939. Mieszkańcy miasta giną na ulicach Krakowa, zamknięci w getcie, w obozie w Płaszowie, Krzemionkach, Dąbiu czy Montelupich. W ciemnej nocy okupacji świecą gwiazdy Oskara Schindlera i Pankiewicza. Po 1945 r. zmienia się oblicze Krakowa. W jego pobliżu powstaje huta im. Lenina i nowe miasto - Nowa Huta.

Przykładowe trasy zwiedzania:

Proponowane wstępy:

Kraków w XX w.

Kraków austro-węgierski

W XIX w. Kraków cieszył się z autonomii galicyjskiej, która panowała w państwie Franciszka Józefa. Organizowano manifestacje patriotyczne, na Wawelu i Skałce chowano Wielkich, to tu biło serce nieistniejącej na mapie Polski. Miasto się zmieniało. Wyburzono dawne mury miejskie, poszerzono granice, zbudowano nowe budynki. Powstały Planty, teatr Słowackiego, Collegium Novum.

Przykładowe trasy zwiedzania:

 • Miejsca mistrza Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego
 • Śladami bohemy młodopolskiej

Proponowane wstępy:

Kraków austro-węgierski