Kraków z przewodnikiem

Historia Żydów i zwiedzanie Kazimierza w Krakowie z przewodnikiem

Kraków był miastem wielu religii i narodów. Zamieszkiwali w nim również Żydzi, początkowo na terenie późniejszej dzielnicy uniwersyteckiej. W XVI w. życie żydowskie skoncentrowało się na Kazimierzu, gdzie powstały kolejne synagogi i sklepy. Ten świat będzie trwał do 1939 r.

Przykładowe trasy zwiedzania:

  • Tajemnice ulicy Szerokiej, rabina Remuh, cmentarzy żydowskich: Starego Cmentarza Remuh i Nowego
  • Esterka, Lewko, Wolf Popper, Helena Rubinstein i miejsca z nimi związane
  • Życie codzienne Żydów krakowskich. Jak się modlili, jakie mieli zwyczaje, co jedli i jak żyli Żydzi krakowscy?
  • Helena Rubinstein, Mordechaj Gebirtig, Roman Polański - co nam zostało z dawnego, żydowskiego świata na Kazimierzu?

Proponowane wstępy:

Zwiedzanie ulicy Szerokiej na Kazimierzu z przewodnikiem po KrakowieDom Heleny Rubinstein w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie starego cmentarza żydowskiego Remuh na Kazimierzu z przewodnikiem po KrakowieZwiedzanie nowego cmentarza żydowskiego na Kazimierzu z przewodnikiem po KrakowieZwiedzanie Placu Nowego na Kazimierzu z przewodnikiem po KrakowieFestiwal kultury żydowskiej w Krakowie z przewodnikiem

Żydzi Kazimierz Kraków przewodnik zwiedzanie

Plac Nowy

Plac Nowy był głównym miejscem handlu dla krakowskich Żydów. W jego środku stoi Okrąglak - charakterystyczna budowla z licznymi oknami, gdzie możemy kupić zapiekanki z Kazimierza. A przed wojną można było dostać tu koszerne mięso, które miało certyfikat rabina. Dziś kupimy na Placu Nowym pamiątki, stare rzeczy, a wieczorem spędzimy czas w jednej z licznych knajpek, które są czynne do późna w nocy.

Zwiedzanie Placu Nowego

Dom Heleny Rubinstein

Przy ulicy Szerokiej mieszkała Helena Rubinstein, jedna z Żydówek krakowskich, która uczyniła Kazimierz słynnym na całym świecie. W wieku 19 lat wyjechała do Australii i Stanów Zjednoczonych, gdzie ciężko pracowała, używając kremów wytwarzanych według recepty jej babci z Krakowa. W ten sposób Helena Rubinstein zaczęła tworzyć działające do dziś imperium kosmetyków.

Zwiedzanie Domu Heleny Rubinstein

Festiwal Kultury Żydowskiej

Raz w roku ulica Szeroka przemienia się w wielką scenę, na której artyści żydowscy z całego świata grają tradycyjne, jak i współczesne piosenki klezmerskie. Ale nie tylko. To też ponad 200 wydarzeń - koncertów, wykładów, dyskusji, happeningów i warsztatów, w których bierze udział ponad 30 tysięcy gości z całego świata. Festiwal Kultury Żydowskiej jest transmitowany przez telewizję.

Info Festiwal Kultury Żydowskiej