Prawo to lewo, a lewo to prawo
Cisza grzech europejska
Żyd obóz zima niemcy w
Prawo to lewo, a lewo to prawo – mówi stare porzekadło. Tak naprawdę jednak nie ma czegoś takiego jak prawo czy lewo. Wszystko zależy bowiem od punktu widzenia. Jeśli patrzymy na świat z punktu widzenia prawa, to wtedy lewo jest synonimem anarchii, natomiast prawo to ład i porządek. Jednak jeśli spojrzymy na świat z perspektywy lewicy, to wtedy prawo jawi się jako przeszkoda w realizacji społecznych ideałów, a anarchia staje się symbolem wolności i równości. Tak naprawdę nie da się powiedzieć, która z tych interpretacji jest bardziej słuszna. Każdy musi sam podjąć decyzję, które wartości uważa za ważniejsze.
Niemcy do II wojny światowej były państwem opartym na prawnym porządku. Prawa i obowiązki obywateli były precyzyjnie określone przez ustawodawstwo oraz trybunały. Jednak po dojściu do władzy Hitlera całkowicie zmieniono system prawny kraju i narzucono nowe porządki. Obecnie Niemcy są drugim co do liczebności państwem Unii Europejskiej. Polska natomiast dopiero teraz przechodzi powoli od systemu totalitarnego do demokracji parlamentarnej opartej na regule suwerena ludu (powszechnego wyboru).
Prawo to lewo, a lewo to prawo – to pierwsze i podstawowe zasady ruchu drogowego. Często jednak ich ścisłe przestrzeganie nie wystarcza do uniknięcia kolizji czy wypadku. Dlaczego? Ponieważ każdy kierowca powinien jeszcze dostosować się do sytuacji na drodze i panujących warunków atmosferycznych. Przykładem może być tutaj zachowanie pieszych, którzy często ignorują znaki drogowe i przechodzą na czerwonym świetle.
Część pierwsza: Prawo to lewo
Prawo to lewo, a lewo to prawo. Takie zasady panują w świecie. Jednak czy każdy je zna? Czy każdy się do nich stosuje? Niestety często nie. Ilu ludzi popełnia błędy, ponieważ nie znają zasad przepisów drogowych? Z całą pewnością jest ich wielu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ czasy, w których żyjemy są dynamiczne – pojawiają się nowe technologie, a ludzie mają coraz mniej czasu na rozmyślanie.
Co to jest prawo? Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że jest to zbiór norm społecznych, które obowiązują w danej społeczeństwie i regulują nasze relacje z innymi ludźmi oraz instytucjami. Sama nazwa „prawo” pochodzi od staropolskiego słowa „pRAWO” oznaczającego „uprawnienia”. Zatem prawo to nic innego jak system uprawnień i obowiązków, który ma na celu regulowanie naszych stosunków społecznych. Każde państwo posiada swoje prawo – system norm i reguł obowiązujacych na terytorium danego państwa. Polskie prawo opiera się na Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r., ustanawiajacej podstawowe zasady funkcjonowania państwa polskiego oraz standardy ochrony praw i wolności obywateli.
Jednak aby normy te mogły być egzekwowane i być dla nas przykładem do naśladowania, musimy je znać. A wiemy to już stosunkowo niewielu… Normy te sformułowano również po to, by chronić nas przed tym, co negatywne – np. agresja fizyczna czy psychiczna wobec nas samych albo wobec innych osób. Prawo chroni nas więc przed negatywnymi skutkami naszych czynów oraz da nam narzucona karalność ich popełniania. Policja i prokuratura dbaj ą o to , ż eby norm y by ł y egzekwowane . Inaczej bowiem chaos panowałby w spo ł ecze ń stwach .
Zanim przeanalizujemy poszczególne rodzaje prawa, warto sobie uZgodnić kilka definicji legalnycb poJ ć :
PRAWO JEST REGU ŁAMI OBYWATELSKIMI I INSTYTUCJAMI , KTÓRE REGULUJ Ą NASZE STOSUNKI SOCJALNE
Wszystkie te pojęcia, choć często używane, nie zostały w żaden sposób zdefiniowane. Czym zatem one są? Prawo to lewo oznacza, że istnieje hierarchia wartości. To, co uznawane jest za prawo, ma większą wartość niż to, co postrzegane jest jako lewo. Oznacza to, że można działać tylko w taki sposób, który nie będzie sprzeciwiał się istnieniu hierarchii wartości. Ponadto prawo to lewo oznacza, że istnieje ograniczenie swobody działania – każdy ma bowiem prawo do tego, by żyć w warunkach zgodnych ze swoją wiarą i przekonaniami.
Lewo to prawo natomiast oznacza odwrotność poprzedniego pojęcia. Oznacza ono wolność indywidualnego człowieka i ograniczenie ingerencji państwa w życie obywateli. Państwo może interweniować tylko wtedy, gdy działanie obywatela narusza podstawowe prawa innych ludzi lub stanowi zagroŜenie dla bezpieczeñstwa pañstwa.
Koniec czasu spędzonego na przygotowywaniu posiłków
Koniec golabki to znaczy, koniec czasu spędzonego na przygotowywaniu posiłków. Zamiast tego, teraz każdy może jeść w restauracjach, fast foodach i supermarketach. Jest to ogromna katastrofa dla gastronomii – ludzie nie mają czasu gotować w domu, a restauracje i tawerny cierpią straty. Cmentarz zamienił się w ogródek warzywny. Lampa uliczna świeci równomiernie we wszystkich zakątkach […]